Home » Безпечний Інтернет: методичні рекомендації

Безпечний Інтернет: методичні рекомендації

На сьогоднішній день питання безпеки в мережі більш ніж актуальне. Для багатьох підлітків на початку 21-го століття, позиціонування власної особистості в Інтернеті, соціальна взаємодія та активність у віртуальному світі є настільки ж важливими, як і звичайне повсякденне життя. У цьому контексті турбота про дітей набуває більших масштабів. Якщо раніше треба було говорити з дітьми про їх безпеку поза домом, то вже давно має сенс застерігати їх від негараздів під час перебування в інтернеті.

За даними ЮНІСЕФ в Україні, майже 50% підлітків були жертвами кібербулінгу. Кожна третя дитина прогулювала школу через кібербулінг. 75% підлітків у анонімному опитуванні підтвердили те, що Instagram, TikTok і Snapchat є основними соціальними платформами для цькування.

Підлітковий вік – час швидких змін, фізіологічних, психологічних, соціальних. Зміни відбуваються з різною інтенсивністю й у різний час для кожного підлітка. Саме підлітковий вік характеризується незрілістю суджень, імпульсивністю в прийнятті рішень, наполяганні на своєму, незалежністю й усвідомленням себе, інтересом до власного тіла,  інтересом до однолітків, їхніх цінностей і моделей поведінки, зменшується  інтерес до світу дорослих. Власні цінності протиставляються цінностям родини.

Підлітковому віку властиві сильні коливання емоційного стану, небажання приймати на себе серйозні зобов’язання, відчуття, що суспільство їх не розуміє й не приймає.

Враховуючі всі психологічні фактори які впливають на підлітковий вік та соціальні,  особливо вплив соціальних мереж з різним родом віртуальних небезпек, особливої уваги сьогодні потребують питання посилення адаптивних ресурсів особистості (комунікативна компетентність, емоційна і поведінкова гнучкість, стресостійкість); формування в підлітків навичок медіакультури та медіаграмотності.

Щоб допомогти батькам і педагогам отримати інформацію щодо захисту дітей та підлітків від впливу шкідливої інформації в ітнернеті, пропонуємо звернути увагу на посібники, спецкурси, тематичні уроки та відповіні онлайн-ресурсів для дітей, які рекомендуються Міністерством освіти і науки України та іншими органиізаціями та відомствами, які займаються питаннями розвитку, виховання, захисту прав дітей та підлітків. Зазначені матеріали які допоможуть дітям безпечно користуватись цифровими технологіями подані в таблиці:

№ з/пНазва установиПосилання
1Сторінка МОН Україниhttps://cutt.ly/nlvJ5O2
2Урядовий порталhttps://cutt.ly/LlbKwmo
3Міністерство та Комітет цифрової трансформації Україниhttps://cutt.ly/5lbKPO5
4Сайті Українського кризового медіа-центруhttps://cutt.ly/mlbLkwd
5Центр кращого інтернетуhttps://cutt.ly/JlbZdQh
6Рекомендації Ради Європиhttps://cutt.ly/vlbXJak
7Рекомендації Міжнародного союзу електрозв’язкуhttps://cutt.ly/5lbCmVF
8Державний просвітницький портал «stop-sexting»https://stop-sexting.in.ua/
9Офіс Ради Європи в Україніhttps://cutt.ly/2lbBV3J
10YouTubehttps://cutt.ly/alUsw2b
Дзюбас Наталія, методист обласного навчально-методичного центру психологічної служби системи освіти