Home » Віртуальні виставки » Шашло Тимофій Максимович

Шашло Тимофій Максимович

21 лютого 2015 року – 100 років від дня народження Тимофія Максимовича Шашла, уродженця селаКуцеволівкиОнуфріївського району. Його батьки Максим Сергійович таОдарка Ксенофонтівна – прості селяни, у сім’ї було четверо дітей:Тимофій, Галина, Марія, Петро.

Ще з дитинства Тимофій мріяв пов’язати своє життя з вихованням дітей, тому після закінчення у 1931 році школи у рідному селі, поїхав навчатися до Кременчуцького педагогічного інституту на фізико-математичний факультет. У 1931-1934 роках – вчитель середньої школи сусіднього села Деріївки.З 1938 року – викладач математики і директор середньої школи в селі Млинок Онуфріївського району.

26

У Червоній Армії з вересня 1939 року, призваний на строкову службу Онуфріївським районним військкоматом. Служив курсантом в 322-му окремому навчальному танковому батальйоні Київського Особливого військового округу. З березня 1940 року – командир танка 32-ї танкової дивізії того ж округу (Львів).

Учасник Великої Вітчизняної війни з червня 1941 року. Під час оборонних боїв на Південно-Західному фронті командир танка 1-го танкового полку 1-ї танкової бригади 21-ї армії Південно-Західного фронту старший сержант Тимофій Шашло здійснив видатний подвиг в ході Сумсько-Харківської оборонної операції. Цей бій відбувся 1 жовтня 1941 біля села Штепівка Лебединського району Сумської області Української РСР.

Маршал Радянського Союзу І.X.Баграмян згадує «… 9-а танкова і 25-а моторизована дивізії Гудеріана кинулися вздовж дороги, що веде від Синівці на Штепівку. Перевага в силах був на боці супротивника. Фронт 5-їкавдивізії був прорваний і фашистські колони кинулися по шосе на Василівку, де стояв штаб 2-го кавалерійського корпусу. Опівдні передові фашистські танки почали в упор розстрілювати штабні машини … Становище було відчайдушним. У цей час рухалась по шосе до лінії фронту 1-а танкова бригада. Ворожі танки рушили назустріч. Зав’язався запеклий бій. Очевидці розповідали, як дві наші палаючі «тридцатьчетверки» мчали по полю бою, давлячи протитанкові розрахунки і стріляючи по ворожих танках. Це були машини сержантів Криворотова і Шашла».

У боях під Штепівкою екіпаж машини старшого сержанта Тимофія Шашло знищив три фашистських танки, вісім гармат, близько сорока автомашин і багато гітлерівських солдатів. Коли в результаті попадання ворожого снаряда танк загорівся, Тимофій Шашло наказав збільшити швидкість, і машина кинулася на знаряддя німецької батареї. Охоплений полум’ям танк опинився в оточенні фашистських автомашин. Не зупиняючи «тридцатьчетверку», старший сержант відкрив люк і пострілами з пістолета знищив п’ять фашистів. Скориставшись розгубленістю ворога, вивів свій екіпаж з оточення.

Втративши танк, Тимофій Шашло разом з бойовими друзями продовжував битися в ланцюгах піхоти. В один з моментів бою, коли бійці залягли під вогнем німців, старший сержант піднявся на повний зріст і з вигуком : «За Батьківщину, в атаку, вперед!» – кинувся до ворожих позицій. Натхнені поривом відважного танкіста, радянські воїни з криком «Ура!» увірвалися в село.

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 20 листопада 1941 року за зразкове виконання бойових завдань командування на фронті боротьби з німецько-фашистськими загарбниками і проявлені при цьому мужність і героїзм, старшому сержанту Шашло Тимофію Максимовичу присвоєно звання Героя Радянського Союзу з врученням ордена Леніна і медалі « Золота зірка ».

У серпні 1942 року Т.Шашлонаправлений на навчання, а в жовтні 1942 року – закінчив курси політскладу при Військовій академії механізації і моторизації РККА імені Й.В. Сталіна.

Брав участь у Курській битві,Белгородско-Харківській наступальній операції, битві за Дніпро,Київській наступальній і в Київській оборонній операціях.З лютого 1944 року і до Перемоги – заступник з політчастини командира 20-ї гвардійської танкової бригади 6-ї танкової (потім 6-а гвардійська танкова) армії на 2-у і 3-у Українських фронтах. Учасник Корсунь-Шевченківської, Умансько-Ботошанської, Яссько-Кишинівської, Бухарестсько-Арадскої, Дебреценської, Будапештської, Віденської, Братиславсько-Брновскої і Празької наступальних операцій.

Після Яссько-Кишинівської наступальної операції 6-та гвардійська танкова армія подолала гірські хребти Карпат, перетнувши Трансільванські Альпи визволяла землі Угорщини. Саме тут від двічі Героя Радянського Союзу полковника Степана Шутова Тимофій Шашло дізнався, що виявляється воює в одній танковій армії разом із своїм вчителем Іваном Костьовичем Білодідом.

27

З теплотою пригадав рідну Куцеволівку, молодого вчителя літератури й мови.Але побачитись не вдалось, дороги знову розійшлись, військові части у яких воював Т. Шашло розпочали наступ в глиб Австрії, до Відня. Після взяття Берліна та капітуляції фашистів почалась демобілізація першої черги, але танкова бригада Шашла була відправлена на Далекий Схід.Їдучи в ешелоні він жалкував,що так і не побачив Івана Костьовича Білодіда.

8 серпня 1945 року Радянський Союз зробив офіційну заяву уряду Японії про те, що з 9 серпня вважає себе у стані війни з Японією (командуючий Забайкальським фронтом Маршал Радянського Союзу Р.Я.Малиновський).Тож Т.М. Шашлу довелось стати учасником Хінгано-Мукденскої наступальної операції.

Квантунська армія мала більше 1 мільйона багнетів, а також страшну бактеріологічна зброю. Японія – це був небезпечний сусід, воювати з яким довелось у незвичних кліматичних умовах – у пустелі та гірських масивах.

Але бойові частини забайкальського фронту розпочали наступ. Нездоланні природні перешкоди тайгові сопки, грузькі болота, безводні пустелі, широкі ріки, сильно укріплені смуги на вигідних рубежах. Особливо важким і складним був Великий Хінган та грізна стіна Корохону, над проваллям проходили радянські танки. Штурм і перехід радянських військ через Великий Хінган приголомшила весь світ. Квантунська армія вже не могла чинити організованого опору, проте бої тривали – важкі кровопролитні.

6-та гвардійська танкова армія пробилась з боями до Мукдена і Порт-Артура. Саме тут, Тимофій Шашло пригадав історію легендарного захисту фортеці Порт-Артур та вирішив оглянути місто, місця які описані у книгах і про які він читав ще до війни. За спеціальним дозволом вирішив звернутись до коменданта міста і був вражений, побачивши табличку на дверях комендатури «Комендант міста майор І.К.Білодід». Не повірив власним очам, що саме тут на Далекому Сході, подолавши тисячі фронтових доріг, зустрілись вчитель і учень – обидва родом із берегів Дніпра.

Саме Іван Білодід керував авіадесантом до Порт-Артуру, отримавши завдання захопити порт, вузли зв’язку, комендатуру. Він як командуючий Порт-Артурським гарнізоном радянський військ, отримав при капітуляції ключі від порту і був призначений його комендантом.Ще не раз у повоєнні роки зустрінуться вони, але та хвилююча зустріч у Порт-Артурі залишилась у пам’яті надовго.

Усе це описано у книзі Тимофія Шашла «Дорожче життя»…

28

Чому дорожче за життя? Багато людей загинуло під час війни, багато дітей залишилось без батьків, і ті, хто загинули, віддали свою молодість, своє життя за свободу нашого народу. Для них – кожна п’ядь рідної землі була дорожча за життя.

Так за роки війни Тимофій Максимович пройшов шлях від старшого сержанта до підполковника. Був поранений у бою 15 серпня 1943 року.У вересні 1945 року направлений на навчання на курси при Військовій академії бронетанкових і механізованих військ Червоної Армії імені Й.В.Сталіна, але в січні 1946 року за особистим проханням був звільнений у запас, маючи вісімнадцять бойових нагород.

29

Невтомнийтрудівник, доблеснийвоїн і чудовалюдина, Т.М.Шашло, на все життяпоріднившисьзі школою, залишавсяодночасно і вчителем і учнем. ВінзакінчивВищупартійну школу, три роки працював секретарем Печерського райкому КомпартіїУкраїни, сімнадцятьроківтрудився на посту завідуючогоКиївськимобласнимвідділомнародноїосвіти і майжестільки ж – проректором КиївськогопедагогічногоінститутуіменіО.М.Горького.

Т.М. Шашло – доктор педагогічних наук, заслужений учитель УРСР. Ним написанідокументальніповісті «Батько і син», «Дорожчежиття», «Алмазишліфують » та «Військово-патріотичневиховання в школі».

Часто приїздив до рідного села брав участь у зустрічах ветеранів…

31

30

Директор навчально-виховного комплексу «Куцеволівська загальноосвітня школа І-ІІІ ст.-дошкільний навчальний заклад»Станіслав Петрович Олефіррозповів, що20 травня 2010 року у селі була встановлена і відкрита пам’ятна дошка Герою Радянського Союзу Тимофію Шашлу та пам’ятник Тарасу Шевченку.

32

33

… Іменем Тимофія Шашлатакож названа вулиця в селі Штепівка, що на Сумщині. Окремі експозиції присвячені йому і в музеях історії освіти Київщини та Кіровоградщини.

Л.Гайда