Home » Віртуальні виставки » Кодак Микола Іванович

Кодак Микола Іванович

21

Народився Микола Кодак 14 травня 1929 року у селі Успенка Онуфріївського району Кіровоградської області. У 1934-1941рр. навчався в Успенській 7-річній школі, у 1947 закінчив Дереївську середню школу.

У 1948 році вступив на факультет слов’янської філології Київського державного університету ім.Т.Шевченка, у 1950 перевівся до Кіровоградського педагогічного інституту, який закінчив у 1952 році.

1952-1953 вчитель Дереївської середньої школи, 1953-1962 заступник директора, а далі – директор Дереївської середньої школи.

З 1962 по 1963 – працював завідувачем відділом пропаганди й агітації Онуфріївського РК КПУ.

У 1963 знову очолив Дереївську середню школу, звідки у 1970 році був переведений на посаду директора Павлиської середньої школи. Віддавши цій школі 6 років плідної праці, (організація навчально-виховного процесу школи, добудова корпусу початкових класів, формування педагогічно-меморіального музею В.Сухомлинського), Микола Іванович у 1976 році повернувся на свою посаду директора Дереївської школи, де й працював до виходу на пенсію у 1989 році, хоча ще продовжував педагогічну діяльність як вчитель російської мови та літератури.

Про діяльність Миколи Івановича у Дереївській та Павлиській середніх школах розповідає книга спогадів – «Нам пощастило працювати з ним».

22

І в студентські роки, і на всіх посадах, Микола Іванович проявляв себе як неординарна особистість, здатна згуртувати навколо себе людей, запалити їх вогником творчості. Як кращому студенту, що мав здібності до науки, Миколі Івановичу пропонували залишитись на викладацькій роботі. Але за покликом серця він пішов вчителювати до дітей у сільську школу. Закоханий у свою професію, він швидко завоював авторитет серед учнів, учителів та односельців. Громада обрала його депутатом сільської ради. Саме у Дереївській школі проявився педагогічний талант організаторської здібності Миколи Івановича, вміння працювати з колективом. Очоливши колектив цієї школи, Микола Іванович, перш за все відбудовував новий навчальний корпус. У навчально-виховному процесі особливу увагу приділяв патріотичному та трудовому вихованню дітей, саме у ці часи діяла учнівська виробнича бригада.

Досвід своєї діяльності він представив у книзі «Сільська школа сьогодні» (1976). Про здобутки колективу Дереївської школи у 1968 році науково-популярний фільм студією документальних фільмів.

Микола Іванович брав активну участь в науково-педагогічних конференціях, форумах, його виступи з великим інтересом сприймались педагогічною спільнотою області.

Він також є автором майже трьохсот публікацій з проблем педагогіки й школознавства, книги «Сільська школа сьогодні».

23

Статті М.І.Кодака друкувались у виданнях «Літературна газета», «Радянська школа», «Народное образование», «Радянська освіта», «Начальная школа», «Кіровоградська правда» тощо.


24Микола Іванович Кодак нагороджений орденом Трудового Червоного Прапора (1966), медалями «За доблесну працю» (1970), «Ветеран праці» (1985), А.Макаренка, знаками «Відмінник освіти УРСР, «Отличник просвещения СРСР». Пішов із життя 9 грудня 1994 року.25

Література та джерела:

1. Визначні особистості села Деріївки, випускники НВК – [Електронний ресурс] – Режим доступу:http://deriivka-nvk.edukit.kr.ua/nasha_gordistj/

2. До 40-річчя створення Педагогічно-меморіального музею Василя Олександровича Сухомлинського – [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://pmu.in.ua/news/40_lit_stvor_mus_syhomlinskii/

3. Нам пощастило працювати з ним. Спогади про М.І.Кодака. – Кіровоград: ОІППОімені Василя Сухомлинського, 2007. – 104с.

4. Педагогіка співробітництва Миколи Кодака – сучасника Василя Сухомлинського. Надія Калініченко, (Кіровоград) – [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://asyan.org/potrd/Педагогіка+співробітництва+Миколи+Кодака+–+сучасника+Василя+Сухомлинськогоd/main.html