Home » Музейні події » У Гурівці відкрито меморіальну дошку земляку Яру Славутичу

Статистика

Яндекс.Метрика

У Гурівці відкрито меморіальну дошку земляку Яру Славутичу

У День Соборності України в комунальному закладі «Гурівська ЗШ І-ІІІ ступенів» Долинської районної ради відкрито меморіальну дошку земляку Яру Славутичу – українському поету, перекладачу, професору Альбертського університету, автору англомовних підручників з української мови, літературно-критичних нарисів, редактору і видавцеві літературно-мистецького альманаху «Північне Сяйво» (Едмонтон), члену Об’єднання українських письменників «Слово»: https://uk.wikipedia.org/wiki/Славутич_Яр.

Нещодавно, 11 січня 2018 року, громадськість відзначала 100 років від дня його народження.

Народився Яр Славутич (Григорій Михайлович Жученко) в родовому хуторі Жученки, розташованому поблизу села Благодатне. Протягом 1925-1927 рр. він навчався в початковій школі в с. Благодатному (перший та другий класи), а надалі в початковій школі села Ново-Шевченкове, яку закінчив в 1930 році. В 1930-1932 рр. Григорій навчався в Гурівській семирічці (п’ятий і шостий класи).

В еміграції Яр Славутич – з 1944 року. До 1948 року письменник був у Європі, з 1949 р. – емігрував до США. У 1950-х роках Яр Славутич здобув ступінь магістра та доктора філософії у Пенсильванському університеті. Від 1960 року до виходу на пенсію Яр Славутич – професор української мови, літератури та славістики в Альбертському університеті (Едмонтон. Канада). У 1983 році, ще до здобутя Україною незалежності стараннями українських емігрантів в тому числі і Яра Славутича в Едмонтоні був встановлений пам’ятник жертвам більшовитського режиму, які померли мученицькою смертю під час Голодомору. За свою подвижницьку працю на терені художньої творчості, науки, педагогіки письменник відзначений преміями Літературного фонду імені І.Франка (Чикаго), Української Могилянсько-Мазепинської Академії Наук, золотою Шевченківською медаллю, преміями імені Дмитра Яворницького. Він був дійсним членом Української Вільної Академії Наук у Канаді, Наукового Товариства імені Тараса Шевченка. В 1998 році Яра Славутича було нагороджено відзнакою президента України – орденом «За заслуги ІІІ ступеня».

В урочистостях взяли участь голова Долинської районної ради Ірина Петрівна Бондаренко, заступник голови Долинської районної державної адміністрації Олександр Миколайович Ворона, начальник відділу освіти Долинської РДА Оксана Вікторівна Гадірова, Гурівський сільський голова Олена Василівна Василенко, депутати Долинської районної ради та Гурівської сільської ради педагоги й учні школи, мешканці села.

Сергій Ламанов, учитель, лауреат обласної краєзнавчої премії імені Володимира Ястребова


Leave a comment