Home » Музейні проєкти » Музеї при закладах освіти Голованівщини

Музеї при закладах освіти Голованівщини

За результатами краєзнавчої експедиції до Голованівського району Кіровоградської області зібрано матеріали про діяльність музеїв при закладах освіти, які створені та діють на громадських засадах.

У НВК «Голованівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів імені Т. Г. Шевченка-гімназія» відкрито музейну кімнату історико-етнографічного профілю на основі збірки речей побуту, предметів народного мистецтва, дитячих іграшок, шкільного приладдя, документів особового походження (вчитель Т. Арчибасова).

Музей активно використовується, тут проводяться оглядові й тематичні екскурсії, уроки художньої культури, української мови і літератури, історії, музичного та образотворчого мистецтва; також музейні предмети використовуються під час виховних заходів (пересувні виставки). На сайті школи створені тематичні краєзнавчі блоги: М. Моринець, учитель географії та біології (екскурсії, краєзнавчі заходи); В. Андреєва, вчитель географії (природно-заповідні території району, Червона книга, Акція «Ланшафт, який я хочу зберегти», «Екологічними стежками Голованівщини». Суттєвою складовою виховної системи школи є комплекс, присвячений Тарасу Шевченку (сквер, пам’ятник, тематичний куточок);

розроблена система екскурсій та мандрівок Україною, в т.ч. місцями пов’язаними з життям і діяльністю Тараса Шевченка; створена фотогалерея з історії школи, де представлено фото випускних класів з 1947 року до сьогодні.

Педагогами НВК «Перегонівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад» зібрано значний народознавчий та краєзнавчий матеріал про особливості природи та культури Приятрання. У закладі також відкрито музейну кімнату історико-етнографічного профілю «Світлиця», де зберігається колекція рушників з історії родин, одяг, речі побуту, макети житла, знаряддя праці, твори декоративного й художнього розпису. На базі школи працює історико-краєзнавчий гурток (В. Долгополов, вчитель історії),

який займається дослідницько-проектною діяльністю. Здійснено проект «Приятранко моя, Перегонівка» (історія села від найдавніших часів до сьогодення); підготовлено краєзнавчо-дидактичні матеріали вчителів української мови і літератури, педагогів початкового навчання та природничих дисциплін.

У філії Побузької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів «Капітанська ЗШ-ДНЗ» діє музейний комплекс. Військово-історичний музей створений за результатами діяльності краєзнавчого гуртка «Пошук», яким багато років керувала Л. Д. Заєць. У 1994 році його було перенесено у нове приміщення, а 9 травня 1995 року поновлено діяльність. Експозиція музею розповідає про ці події, а також результати активного листування пошуковців та відзнаки гуртка; історію села у роки Другої світової війни (165 портрети та галерея рушників).

Колекція містить листи з фронту, фото, матеріали про бойові підрозділи, які визволяли район. Цінні краєзнавчі матеріали представлено за розділами: «Вони полягли за визволення села», «Підпільна організація «Спартак», «Вчителі-фронтовики», «Пекучий вітер Афгану», «Старі фото розповідають», також дбайливо зібрані відомості про зустрічі з ветеранами, ліквідаторами-чорнобильцями. Досліджено історію місцевих колгоспів і аграрних підприємств та діяльність видатних людей села.

Музей історії школи розташований в окремій кімнаті і містить матеріали про основні етапи шкільного життя, відкриття нового приміщення школи 1994 році, випускників, які закінчили школу з медалями тощо.

Цінною є галерея про випускника школи С. К. Рудика, професора Національного аграрного університету, де розміщено його твори та наукові праці.

Також в експозиції – колекція альбомів із життя школи, історії педагогічного колективу, дитячі роботи юних художників тощо.

У шкільній світлиці з ініціативи Л. Д. Заяць зібрана добірка матеріалів побутових речей та знарядь праці місцевих жителів. Дбайливо і грунтовно відтворено інтер’єр української світлиці, де є різні типи рушників, скрині, лави, столи, мисники, посуд, хустини, одяг, особисті речі мешканців села.

Учні мають можливість ознайомитись із цим скарбом під час уроків української мови та літератури, історії, занять у початковій школі та у позакласній діяльності.

Філія НВК «Голованівська ЗШ І-ІІІ ст. ім.Т.Г.Шевченка-гімназія» «Свірнівська ЗШ – ДНЗ» має шкільний музейний комплекс. Музей бойової слави заснований у 1985 році за активної участі В. Вінниченка. Експозиція складається з 8 розділів, де представлено: відомості про земляків-учасників війни, підпільників і партизан, а також тих, хто загинув при визволенні села. Особливу цінність складають матеріали про вчителів та учасників процесу відбудови у повоєнні десятиліття; експозиція про воїнів-афганців, випускників школи.

Музейний потенціал використовується у всіх ланках навчально-виховного процесу, і особливо у заходах до дня визволення села, дня Перемоги, зустрічах випускників.

Музейна експозиція з історії школи розташована в бібліотеці. Її відкрито в 2006 році (керівник на громадських засадах – вчитель початкових класів, шкільний бібліотекар В. Дорогань). Тут представлено основні етапи історії школи, якій більше 100 років. Музейне зібрання включає фото з життя школи, листи учнів, матеріали про зустрічі випускників, будівництво нового приміщення школи, атрибутику шкільного життя, фото-галерею вчителів, учительські династії тощо.

Цікавим є досвід педагогів-авторів публікацій з історії села. Підготовлено буклет з історії школи та матеріали, що увійшли до книги «Освіта Голованівщини» (автор І. Смуток ). У коридорі створена галерея колективних фото випускників за роками випусків. Представлено також зміни у житті школи за часи незалежності України.

У 1993 році була зібрана етнографічна збірка, що покладена в основу куточка народознавства, який діє у школі як музей відкритого типу. Представлені матеріали та музейні предмети характеризують особливості побуту, знарядь праці й традицій місцевих мешканців.

Багато років діє військово-історичний музей у Голованівській загальноосвітній школі І-ІІІ ст. ім. Г.В. Міклея. Музей засновано у 1973 році, зареєстровано у 199-му (відповідальний за музей Н.П. Павліченко). Створили музей вчителька Л.Є. Козакова та її учні-пошуковці. Музейне зібрання представлено предметами, які розповідають про степовий рейд партизанського з’єднання М. Наумова (описаний у книзі «Степовий рейд»). Особлива увага приділена військовим діям у Голованівському лісі (урочище «Голоче»), де з’єднання потрапило в оточення і тоді загинуло більше 1000 партизан. На цьому місці споруджено обеліск. Також в експозиції розповідається про склад партизанського з’єднання, представників різних національностей Радянського Союзу, подальший хід подій учасників степового рейду та роль партизанського руху.

Музей є складовою частиною навчально-виховного процесу, тут проводяться відкриті уроки, батьківські збори, виховні години, тематичні екскурсії, зустрічі з учителями-ветеранами школи, ветеранами війни, семінари, виховні години, бесіди тощо.

У вестибюлі школи оформлено куточок пам’яті і встановлено бюст Г. В. Міклея, ім’я якого присвоєно школі.

Військово-патріотичний музей «Пам’ять» працює на базі Голованівського ПТУ № 38 Кіровоградської області. Був створений під керівництвом Петра Аркадійовича Шевчука в 1975 році. Під експозицію музею відведено три кімнати в гуртожитку училища загальною площею 110м2. Тут зібрано понад 2 тисячі експонатів, з яких: оригінальних – 1200. Вони зберігаються в спеціально обладнаних вітринах та підставках.

Також у музеї представлено рідкісні експонати, які характеризують заняття мешканців Голованівщини з найдавніших часів, це – кам’яні знаряддя праці, періоду неоліту та трипільської культури, наприклад, кам’яне рубило та скребок.

Великий інтерес у відвідувачів викликають експонати, що характеризують період Другої Світової війни, а саме: макети партизанських землянок та будинків, де знаходився штаб підпільної комсомольської організації «Спартак» села Красногірка; залишки зброї, інші речі, знайдені на місцях боїв у Голочанському лісовому масиві.

Цінноє є експозиція, яка презентує історію створення училища, будівництво навчальних корпусів, лабораторій, майстерень, умови набуття учнями професійних навичок у роботі з тракторами й автомобілями ті іншою сільськогосподарською технікою, про діяльність ветеранів-педагогів. У музеї є розділ про службу в Афганістані майстра виробничого навчання О. Смутка, викладачів М. Мороченця А. Шарловича.

Нещодавно стоворено експозицію, присвячену пам’яті загиблих в зоні АТО – В. Безверхнього, І. Голоти та Т. Крегула. Є стенд на якому розміщені прізвища випускників училища, які боронять незалежність України в зоні АТО. 

Додаткова інформація про інші «Музеї Голованівщини»

Матеріали підготувала Л. Гайда за сприяння О. Мірошніченко та педагогів-краєзнавців Голованівщини


Leave a comment